Archiv

Květen
Závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK

Závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK

31.05.2024

Ve středu 29. 5. 2024 proběhla závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK netradiční formou. Budoucí školáci si vyzvedli startovní čísla a shromáždili se na školním hřišti. Po slavnostním zahájení se děti rozeběhly na stanoviště. Netradiční víceboj se skládal z těchto disciplín – střelba na branku, lukostřelba, opičí dráha, hod na cíl, určování barev, prolézačka a závěrečné překvapení. Všichni závodníci odcházeli s medailí, diplomem a úsměvem na tváři.

P. Janků, I. Řeháková, K. Vopařilová

12
Projekt HMYZ

Projekt HMYZ

28.05.2024

Na tenhle projekt jsme se fakt těšili. Hmyz je totiž nedílnou součástí přírody i našich životů a tímhle projektem jsme se o něm mohli leccos dozvědět. Šesťáci dostali za úkol ve skupinách vytvořit celou hodinu na vybrané téma hmyzu. Učili se pracovat komplexně - sehnat informace, zpracovat je, předat ostatním a taky vytvořit něco navíc (aktivitu, praktickou ukázku, model apod.).
Zatím proběhlo několik skvělých hodin nabytých informacemi, videi, plakáty, aktivitami, hrami a také třeba ochutnávkou hmyzu. A kromě znalostí o této skupině prohlubujeme především softskilové dovednosti, které jsou mnohdy mnohem důležitější.

M. Velechovský

12
Dobrodružství na škole v přírodě tříd 6. A a 8. B

Dobrodružství na škole v přírodě tříd 6. A a 8. B

28.05.2024

Se třídami 6. A a 8. B jsme se vydali za dobrodružstvím na školu v přírodě do Orlických hor. Cestou na Hotel Říčky v Orlických horách jsme se stavili v Obřím akváriu v Hradci Králové, kde jsme zkoumali krásu podmořského světa. Po ubytování na hotelu nás čekalo sportovní odpoledne v podobě sportovních her a Adventure golfu. Večer jsme si užili úvodní diskotéku.

Druhý den dopoledne jsme absolvovali sportovně-vědomostní soutěže. Po obědě jsme se opět vydali na sportovní aktivitu, tentokrát na Golf fotbal. Zde jsme se museli fotbalovým míčem strefit do větších jamek a přitom překonávat různé nástrahy a překážky. Večer jsme měli opět o zábavu postaráno, neboť jsme si zahráli bowling.

Středa byla celá ve znamení adrenalinu na Dolní Moravě. Prvně jsme absolvovali Adrenalinový lanový park, kde jsme během 3 hodin zdolávali různé překážky a nástrahy. Při jejich zdolávání jsme se dostali až na dno svých sil. Odvážlivci si mohli ještě vyzkoušet obří houpačku. Po lanovém parku nás čekala vzdělávací stezka do oblak v korunách stromů. Po ní jsme čelili své největší výzvě, kdy jsme se přešli Sky Bridge 721 –  nejdelší visutý most na světě pro pěší. Zpět jeli Mamutí horskou dráhou a někteří lanovkou. Večer byl ve znamení bojovky, kterou si osmáci připravili pro své mladší spolužáky.

Ve čtvrtek dopoledne si aktivity připravili pro změnu šesťáci pro osmáky. Odpoledne jsme absolvovali vzdělávací interaktivní program v Archeologickém muzeu v přírodě – Villa Nova. Kromě poutavé přednášky jsme si mohli vyrobit od samého začátku nit (nalámat a vyčesat len), tkát, umlít si obilí a upéct placky, zastřílet si z luku nebo vykřesat jiskru. Po interaktivním programu jsme si prohlédli obydlí, která se od středověku stavěla.

V pátek při návratů domů jsme navštívili Vodní elektrárnu Hučák v Hradci Králové, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o obnovitelných zdrojích energie. Dále jsme si zde mohli vyzkoušet i interaktivní exponáty.

Již se těšíme na další školu v přírodě!

I. Blažíčková, D. Michálek a Š. Zelenková

44
Škola v přírodě Tanvald 1. A, 2. A, 2. C, 3. A

Škola v přírodě Tanvald 1. A, 2. A, 2. C, 3. A

27.05.2024

Dva autobusy plné natěšených dětí z 1 .A, 2. A, 2. C a 3. A vyrazily v pondělí 13. 5. směr Tanvald. Po ubytování v krásném hotelu jsme vyrazili na průzkum okolí, na vyhlídku Terezínku, kam nás dovedla Naučná stezka loupežníka Šoufa. Právě postava loupežníka Šoufa zarámovala program celého týdne. V úterý děti zvládly náročný celodenní výlet. Odměnou za cestu přes vrchol Tanvaldský Špičák byla exkurze v továrně na dřevěné hračky Detoa a tvoření v místních dílničkách, na zpáteční cestě potom výhled z rozhledny nebo procházka malebným údolím řeky Kamenice. Ve středu si děti, některé úplně poprvé, zahrály minigolf a odpoledne soutěžily v různorodých disciplínách, za jejichž plnění byly odměněny pamětní medailí. Čtvrtek byl ve znamení stavění domečků v lese, stopování lesní zvěře a toužebně očekáváného karnevalu. Počasí nám přálo a všichni jsme se vrátili domů plní zážitků.

P. Janků, P. Kopečková, H. Kotasová, K. Vopařilová, Z. Balcarová, M. Růžičková, O. Šebánková, E. Tomášková 

13
Krajské finále McDonald cupu

Krajské finále McDonald cupu

25.05.2024

Krajské finále McDonald cupu se odehrálo na přírodní trávě hlavního stadionu v Neratovicích. Zúčastnilo se ho 6 vítězů okresních kol ze severní části Středočeského kraje. Hrálo se v jedné skupině, každé mužstvo odehrálo celkem 5 zápasů. O osudu našeho mužstva rozhodly hned první dva zápasy, kde jsme se utkali nakonec s prvním a druhým mužstvem. V tento čas jsme měli ještě dostatek sil, takže jsme mladé Boleslavi a Kolínu vzdorovali až do konce. Bohužel jsme neproměnili obrovské šance, tudíž se radovali soupeři z Boleslavi a Kolína. Následující zápasy byla znát již velká únava našich hráčů a chybějící větší motivace k celkovému umístění. Remizovali jsme s Mnichovicemi, prohráli těsně s Kralupy a porazili jsme Čáslav. Odvezli jsme si tedy nakonec 5. místo.

Odměnou za účast ve finále byla pro děti přítomnost fotbalisty Marka Matějovského, který měl po skončení turnaje s dětmi malou autogramiádu.

O vzornou reprezentaci naší školy se zasloužili tito žáci: Tobiáš Tax, Jaromír Holan, Eliáš Fiala, Košnar Mikuláš, Daniel Straňák, Tobiáš Počarovský, Jan Hrádek, Jan Novák.

Celkové umístění: 1/ Kolín, 2/ Mladá Boleslav, 3/ Mnichovice, 4/ Kralupy, 5/ Nymburk, 6/ Čáslav

V. Caudr

8
Škola v přírodě – Pohlednička – 6.B

Škola v přírodě – Pohlednička – 6.B

23.05.2024

Naše třída 6.B se 13.5. vypravila na ŠVP do Horních Štěpanic. Už samotná cesta začla velmi dobrodružně, když jsme se stavili v Lomnici nad Popelkou, abychom omrkli tamní skokanské můstky. Je to opravdu výška! Ubytováni jsme byli v penzionu Pohlednička, kde nám paní kuchařka připravovala samé dobroty, třeba i krupicovou kaši.

Protože nám počasí celý týden opravdu přálo, trávili jsme společně téměř všechen čas venku na čerstvém horském vzduchu. Na hřišti s úžasným výhledem na Kotel jsme si užili vybíjenou či Brännball, utkali jsme se také v přehazované. Podnikli jsme pěší výlet na rozhlednu Žalý, z které se nám otevřel překrásný výhled např. na Trosky, Sněžku či Černou horu. Cestou někteří z nás poprvé v životě spatřili zmiji ve volné přírodě. V kouzelné hospůdce vedle rozhledny jsme se občerstvili a cestou zpět jsme se stavili ve 3D bludišti, kde jsme se pořádně vyřádili. Podnikli jsme také dobrodružnou cestu na zříceninu hradu Horní Štěpanice. Skvěle jsme si užili také chvíle strávené na Pohledničce, ať už jsme zdobili naše ruce a nohy hennou nebo jsme hráli míčové či společenské hry. Také za námi přijel pán z horské služby, aby nám povyprávěl nejen o své práci, ale také o důležitosti kamarádké pomoci při pohybu v horských oblastech. Dovolil nám, abychom si vyzkoušeli nosítka a nafukovací ortézy, které na ukázku přivezl s sebou.

Chybět samozřejmě nemohla večerní bojovka v lese, opékání špekáčků a pořádná diskotéka.  Tak snad zase za rok ......... na Pohledničku. 

Š. Dýčková, D. Fundová, J. Hojsáková

17
Biodiverzita Labe

Biodiverzita Labe

20.05.2024

V pátém ročníku probíráme BIODIVERZITU a tak mě napadlo, že největší biodiverzita je teď na jaře ve vodě v Labi. Obrovský nárůst bezobratlých živočichů po zimě je do očí bijící. Tak jsme se vypravili odebrat vzorky vody z Labe pod školou. Pár kapek jsme šoupli pod mikroskop a měli jsme neuvěřitelné štěstí. Vířníci, nezmar a množství dalších mikro organizmů. Není zkrátka nad to, vidět vše na vlastní oči. 
Pokud by vás mikro "zvířátka" zaujala i naživo, ZDE najdete video.

M. Velechovský

10
Účast na  MAtematické SOutěži

Účast na MAtematické SOutěži

17.05.2024

V úterý 14. května se zúčastnilo osm statečných žáků naší školy soutěže MaSo. Jedná se týmovou matematickou soutěž pro žáky šestých až devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, která se koná dvakrát ročně. Nejde tu ovšem jen o počítání příkladů. Za spočítané příklady získávají týmy tahy do strategické hry, která je pak hlavním zdrojem jejich bodů do celkového hodnocení. Kromě samostatné činnosti je tedy důležitá i koordinace a vzájemná spolupráce v rámci týmu. Hra se každý rok mění, proto jsou síly všech týmů vyrovnané a nikdo nemá výhodu účasti v minulých kolech.

Naše škola se této soutěže účastnila poprvé a to se dvěma týmy:

  1. tým: Uzenáři pana Tyrše ve složení Martin Kubík (7.r), Pavel Tax (7.r), Karolína Nosálová (9.r) a Felix Zabák (9.r)
  2. tým: Řezníci pana Tyrše ve složení Daniel Niels Heijne (8.r), Nikola Janoušová (8.r), Charles Kavan (8.r) a Hana Verzichová (8.r).

I přes vysokou konkurenci dalších 324 týmů a účasti týmů z matematicky zaměřených gymnázií se naši žáci nemusí za svůj výkon zdaleka stydět! Děkuji všem účastníkům a těším se na podzimní ročník. Bude to MaSo!

Jednotlivé výsledky najdete v odkazu níže.

https://maso.mff.cuni.cz/2024_jaro/

Mgr. Veronika Přib Bečanová


11
Pohár rozhlasu 2024

Pohár rozhlasu 2024

15.05.2024

6.-7. ročník

Jako každý rok se i letos naše škola zúčastnila atletického závodu Pohár rozhlasu. Výsledky dětí se vyhodnocují body a následně sčítají. Naše škola vyslala 12 žáků, kteří nás reprezentovali. Každý z nich závodil ve 2-3 disciplínách: sprint na 60 m, vytrvalostní běh, skok daleký, skok vysoký, hod kriketovým míčkem a štafeta 4x60 m. Osobní výsledky byly velice zdařilé, Karolína Zenklová ze 7. C se stala celkovou vítězkou v běhu na 60m a jako škola jsme získali 6. místo z 15 přihlášených dívčích týmů a 9. místo z 16 chlapeckých týmů.

Všem děkuji za nasazení a kolektivní podporu

T. Vicherová

Sport je skvělou průpravou do života.

Nemusíš být skvělý, abys začal, ale musíš začít, abys mohl být skvělý.

14
Dopravní soutěž mladých cyklistů –  stříbro pro „Tyršovku“

Dopravní soutěž mladých cyklistů – stříbro pro „Tyršovku“

14.05.2024

Ve úterý 7. 5. 2024 se vybraní žáci zúčastnili Dopravní soutěže mladých cyklistů, která se konala na dětském dopravním hřišti v Nymburce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1. a 2. stupeň ZŠ. Čtyřčlenná družstva měřila své „síly“ v těchto disciplínách – test z pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízda po dětském dopravním hřišti ztížená nutnými zastávkami na očíslovaných stanovištích, jízda zručnosti na jízdním kole a zásady poskytování první pomoci. Všechny děti byly moc šikovné a snažily se. Žáci mladší kategorie se umístili na 6. místě a žáci ze starší kategorie získali skvělé 2. místo. V jednotlivcích se mezi dívkami umístila na výborném 2. místě Alžběta Šitavancová ze 6. B.

J. Jeřábek

 

14
CWAK výstava fotografií

CWAK výstava fotografií

12.05.2024

Fotografický kroužek CWAK má za sebou vrchol své sezóny a tou je výstava fotografií mladých umělců. Jedná se o celkově čtvrtou výstavu a třetím rokem nás opět hostí prostor nymburské Zmrzlinárny. Pokud vyrazíte na zmrzlinu, či kafe (paní učitelky), máte šanci se pokochat fotkami vašich spolužáků, žáků, dětí či kamarádů. Budeme rádi za zpětnou vazbu v podobě textu do "památníčku". Pořád se totiž máme co učit a na čem pracovat. 

Díky všem, kteří dorazili na vernisáž a veřejné představení fotek i fotografů. Neoficiálním kmotrem se stal slavný Petr Jan Juračka, ačkoliv naše video nikdy nespatří světlo světa.

M. Velechovský

10
Vodní dům Hulice

Vodní dům Hulice

03.05.2024

Žáci 1. C a 4. B se vydali do vodního domu v Hulicích, kde měli velice pěkný program. První třída měla program „Vodník Švihák a jeho breberky“. Děti se vydaly na dobrodružnou výpravu, kde nahlédly pod vodní hladinu a dozvěděly se, koho mohou potkat u vody nebo ve vodě. Na závěr žáci lovili síťkami rozmanité vodní organismy (pulce, chrostíky, larvy, aj.), které následně prozkoumávali lupami a zkusili určit jejich jména. Čtvrtá třída měla program „Trampoty bolena Bolka“, který je provedl různými rozmanitými vodními biotopy včetně jejich živočichů. Žáci měli možnost zaposlouchat se do zvuků přírody a propletli se pavučinou potravních vztahů. Na vlastní „smysly“ zažili komentované krmení raků. Všichni žáci si také užili vnitřní expozici, kde se nacházel vodní mikrosvět, akvária s vodními živočichy, mokřadní život, nekonečná cesta vody a výlet do historie.

Mgr. Miloslava Soukupová a Kristýna Krátká

9
Výroba "parního" stroje

Výroba "parního" stroje

30.05.2024

Páťáci si o hodinách ČaJS zahráli na konstruktéry a mechaniky. Protože jsme se seznamovali s parním strojem, nešlo jinak, než si stavbu takového "parního stroje" vyzkoušet. V malých skupinách využili své schopnosti konstruktérů, svou fantazii i kreativitu, manuální zručnost, ale třeba i komunikaci, spolupráci a dodržování časového plánu. Zkrátka vytvářeli stroj, který soustavou převodů mění různé druhy energie.

Parádní hodiny se závěrečným testem funkčnosti, ale také s hodnocením celkové práce, která vede k domluvenému výsledku. Díky.
Pokud by vás jejich práce zaujala, tak se můžete podívat na VIDEO.

M. Velechovský

12
Informatika a 3D modelování

Informatika a 3D modelování

28.05.2024

Žáci pátých a šestých ročníků si v rámci hodin informatiky, na konci školního roku, zkoušejí modelování ve 3D. Tento moderní trend v technologii je třeba vyzkoušet, osahat a pochopit. Navíc si jasně ukazujeme nutnost znalostí jednotek, geometrie, představivosti, plánování a mnoha dalších dovedností. 

A protože jim to jde skvěle, tak nás co nevidět čeká také vlastní 3D tisk a pro ty, kteří vše zvládnou, bude připraven vlastní 3D vymodelovaný a vytisknutý výrobek. Skvělá práce.

M. Velechovský 

8
Život v Anglii - prezentace žáků

Život v Anglii - prezentace žáků

28.05.2024

Zpracováváme materiály nasbírané v Anglii na letošním jazykovém zájezdě. Vznikají moc hezké miniprezentace představující život v Anglii. Rozklikněte si tuto podařenou prezentaci Londýna. 

Barča Zahálková, Terka Králová 8.B

https://www.youtube.com/watch?v=LV1hCLOGeKg

 

12
Studio Předškolák

Studio Předškolák

23.05.2024

Vážení rodiče!

Ve středu 29. května nás čeká poslední schůzka STUDIA PŘEDŠKOLÁK. V tento den dejte dětem sportovní oblečení a obuv. Sejdeme se v učebně číslo 9 a odebereme se na školní hřiště, kde proběhne soutěž v netradičním víceboji. Po půl třetí bude na hřišti slavnostní vyhlášení, kterého se můžete zúčastnit.

Pokud bude nepříznivé počasí, akce proběhne v tělocvičně! Těšíme se na Vaše děti i na Vás!


10
Klimatická gramotnost

Klimatická gramotnost

20.05.2024

Naši páťáci absolvovali přednášku o Klimatické gramotnosti. Že člověk ovlivňuje nejen klima, ale vůbec veškerou přírodu okolo sebe, už snad dnes nikdo NEMŮŽE zpochybňovat. Proto jsme se zjednodušenu formou dozvěděli o cestách uhlíku, o problematice fosilních paliv či o vlivu zemědělství, průmyslu a dopravy na klima a jeho změny. Vše podložené grafy a výzkumem.
Aby vše bylo i dostatečně názorné a interaktivní, žáci si zjistili vlastní uhlíkovou stopu či určovali, jaké země využívají "čistou" a "špinavou" energii.

M. Velechovský, H. Šídová

8
Škola v přírodě Seletice – 2.B a 3.C

Škola v přírodě Seletice – 2.B a 3.C

17.05.2024

Cestou do Seletic jsme absolvovali výšlap na rozhlednu Romanku a procházku po Chotuci, kde jsme obdivovali nádherné právě kvetoucí vstavače.
Ostatní dny jsme plnili úkoly k získání odznaku „Malý záchranář“. Navštívili jsme místní hasiče a spolu se záchranářem jsme si vyzkoušeli masáž srdce, obvazovou techniku a přenos raněného.
Největším zážitkem byl výšlap do Mcel, který jsme zakončili úžasným piknikem v parku. Děti dostaly meloun a výbornou domácí limonádu. Připravili tam pro nás také prohlídku zámeckého parku a kvíz.
Ještě jsme stihli exkurzi na místní pilu, hry v lese, sportovní soutěže a oblíbenou fáborkovanou.

Během týdne jsme ochutnali biojogurty ze seletické farmy a lahůdkovou šunku.

Provázelo nás nádherné počasí, vlídný personál a přátelská atmosféra.

I.Řeháková, A. Kurková, J. Kraftová, Š. Zelenková

9
Škola v přírodě 7. A a 9. A

Škola v přírodě 7. A a 9. A

17.05.2024

Ve dnech 6. 5. – 10. 5. si užily třídy 7. A a 9. A školu v přírodě v Samopších na Sázavě. Letos pojaly třídy pobyt dobrodružně a do místa ubytování jely vlakem s krosnami na zádech. Odměnou pro všechny byl pěkný areál s několika hřišti, lukostřelbou, badmintonem a dalšími aktivitami. Během školy v přírodě se vydaly obě třídy na celodenní výlet na hrad Český Šternberk, který byl díky dešti a bahnitému terénu trochu adrenalinovým zážitkem, další turistickou zajímavostí byl Sázavský klášter, jehož prohlídku zakončila návštěva cukrárny a nákupy dobrot. Všichni si však nejvíce užívali míčové hry na beachvolejbalovém hřišti a na hřišti s umělou trávou. Obě třídy spolu vycházely velmi dobře a navzájem se účastnily i sportovních turnajů. Večerní program vyplnily hry na rozvoj spolupráce mezi dětmi, kvízy a další zábavné hry. Hezkou vzpomínkou bude i táborák s opékáním buřtů a vyprávěním vtipů. Díky skvělé kuchyni, krásnému ubytování se málokomu chtělo domů. Navíc pro deváťáky byl závěrečný večer dojemný, jelikož to byla pro ně poslední škola v přírodě. Deváťáci, budete nám chybět.

L. Pekárková, R. Jakešová

9
Krajské kolo Odznaku všestrannosti

Krajské kolo Odznaku všestrannosti

14.05.2024

3. 5. 2024 proběhlo v Čáslavi krajské kolo odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Naši školu reprezentovalo osmičlenné družstvo (Jiří Havlík, Václav Vlček, Milan Kropáček, Kryštof Heřmánek, Barbora Kopecká, Karolína Nosálová, Anna Zajíčková a Elen Fialová), za jednotlivce (Matyáš Jakeš). Naši žáci předvedli skvělé sportovní výkony v 5 disciplínách (60m, dálka, míček, shyby, 1000m nebo dribling). V konkurenci 12 týmů se družstvo umístilo na pěkném 9. místě. Nejlepších individuálních výsledků dosáhli Václav Vlček a Matyáš Jakeš, kteří se umístili na 4. místě. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Romana Jakešová

10
McDonald´s Cup - okresní kolo

McDonald´s Cup - okresní kolo

13.05.2024

V úterý 7. května jsme se zúčastnili finále okresních kol fotbalového turnaje McDonald´s Cup na Bohemce v Poděbradech. Za školu hrály dva týmy: mladší žáci (1.- 3. ročníky) a starší žáci (4. - 5. ročník). I když nám trochu pršelo, na nadšení ze hry nám to neubralo. Tým mladších žáků získal bronz, což mu ale postup do krajského kola nezajistilo. Starší výběr naší školy  vybojoval zlato, což mu zajistilo krajské kolo, které se bude konat 16. května v Neratovicích. Nejlepším hráčem v kategorii starších dětí byl zvolen útočník Honza Hrádek z 5.B.

Držte nám palce do krajského kola!

Jaromír Holaj 5. B, Mykola Klochan 9. B

15
Den Země – Exkurze do Staré čističky odpadních vod v Bubenči

Den Země – Exkurze do Staré čističky odpadních vod v Bubenči

06.05.2024

Žáci 6. A a 8. B se vydali ke Dni Země na prozkoumání Staré čističky odpadních vod v Praze Bubenči. Prozkoumávali jsme také stoky starého kanalizačního systému.

Již od mateřské školy se děti učí základní informace o vodě a její nesmírné důležitost pro život. Člověk bere životadárnou a čistou vodu jako samozřejmost, mnohdy jí však i plýtvá. Co však se děje s vodou, kterou člověk využije a která naprší z nebes?  Proč je nutné se i dále o použitou vodu starat a čistit ji? To vše jsme se dozvěděli na této poutavé exkurzi.

I. Blažíčková, D. Michálek a Š. Zelenková

19
Den Země 4.A a 5.A

Den Země 4.A a 5.A

01.05.2024

Tradiční projekt ke Dni Země využili čtvrťáci a páťáci k návštěvě místní farmy v Kamenném Zboží s výrobou mléka a sýrů. A před pěší cestou ještě absolvovali návštěvu Mobilního planetária přímo ve školní budově.


M. Velechovský

10
Závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK

Závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK

31.05.2024

Ve středu 29. 5. 2024 proběhla závěrečná lekce STUDIA PŘEDŠKOLÁK netradiční formou. Budoucí školáci si vyzvedli startovní čísla a shromáždili se na školním hřišti. Po slavnostním zahájení se děti rozeběhly na stanoviště. Netradiční víceboj se skládal z těchto disciplín – střelba na branku, lukostřelba, opičí dráha, hod na cíl, určování barev, prolézačka a závěrečné překvapení. Všichni závodníci odcházeli s medailí, diplomem a úsměvem na tváři.

P. Janků, I. Řeháková, K. Vopařilová

12
Výroba "parního" stroje

Výroba "parního" stroje

30.05.2024

Páťáci si o hodinách ČaJS zahráli na konstruktéry a mechaniky. Protože jsme se seznamovali s parním strojem, nešlo jinak, než si stavbu takového "parního stroje" vyzkoušet. V malých skupinách využili své schopnosti konstruktérů, svou fantazii i kreativitu, manuální zručnost, ale třeba i komunikaci, spolupráci a dodržování časového plánu. Zkrátka vytvářeli stroj, který soustavou převodů mění různé druhy energie.

Parádní hodiny se závěrečným testem funkčnosti, ale také s hodnocením celkové práce, která vede k domluvenému výsledku. Díky.
Pokud by vás jejich práce zaujala, tak se můžete podívat na VIDEO.

M. Velechovský

12
Projekt HMYZ

Projekt HMYZ

28.05.2024

Na tenhle projekt jsme se fakt těšili. Hmyz je totiž nedílnou součástí přírody i našich životů a tímhle projektem jsme se o něm mohli leccos dozvědět. Šesťáci dostali za úkol ve skupinách vytvořit celou hodinu na vybrané téma hmyzu. Učili se pracovat komplexně - sehnat informace, zpracovat je, předat ostatním a taky vytvořit něco navíc (aktivitu, praktickou ukázku, model apod.).
Zatím proběhlo několik skvělých hodin nabytých informacemi, videi, plakáty, aktivitami, hrami a také třeba ochutnávkou hmyzu. A kromě znalostí o této skupině prohlubujeme především softskilové dovednosti, které jsou mnohdy mnohem důležitější.

M. Velechovský

12
Informatika a 3D modelování

Informatika a 3D modelování

28.05.2024

Žáci pátých a šestých ročníků si v rámci hodin informatiky, na konci školního roku, zkoušejí modelování ve 3D. Tento moderní trend v technologii je třeba vyzkoušet, osahat a pochopit. Navíc si jasně ukazujeme nutnost znalostí jednotek, geometrie, představivosti, plánování a mnoha dalších dovedností. 

A protože jim to jde skvěle, tak nás co nevidět čeká také vlastní 3D tisk a pro ty, kteří vše zvládnou, bude připraven vlastní 3D vymodelovaný a vytisknutý výrobek. Skvělá práce.

M. Velechovský 

8
Dobrodružství na škole v přírodě tříd 6. A a 8. B

Dobrodružství na škole v přírodě tříd 6. A a 8. B

28.05.2024

Se třídami 6. A a 8. B jsme se vydali za dobrodružstvím na školu v přírodě do Orlických hor. Cestou na Hotel Říčky v Orlických horách jsme se stavili v Obřím akváriu v Hradci Králové, kde jsme zkoumali krásu podmořského světa. Po ubytování na hotelu nás čekalo sportovní odpoledne v podobě sportovních her a Adventure golfu. Večer jsme si užili úvodní diskotéku.

Druhý den dopoledne jsme absolvovali sportovně-vědomostní soutěže. Po obědě jsme se opět vydali na sportovní aktivitu, tentokrát na Golf fotbal. Zde jsme se museli fotbalovým míčem strefit do větších jamek a přitom překonávat různé nástrahy a překážky. Večer jsme měli opět o zábavu postaráno, neboť jsme si zahráli bowling.

Středa byla celá ve znamení adrenalinu na Dolní Moravě. Prvně jsme absolvovali Adrenalinový lanový park, kde jsme během 3 hodin zdolávali různé překážky a nástrahy. Při jejich zdolávání jsme se dostali až na dno svých sil. Odvážlivci si mohli ještě vyzkoušet obří houpačku. Po lanovém parku nás čekala vzdělávací stezka do oblak v korunách stromů. Po ní jsme čelili své největší výzvě, kdy jsme se přešli Sky Bridge 721 –  nejdelší visutý most na světě pro pěší. Zpět jeli Mamutí horskou dráhou a někteří lanovkou. Večer byl ve znamení bojovky, kterou si osmáci připravili pro své mladší spolužáky.

Ve čtvrtek dopoledne si aktivity připravili pro změnu šesťáci pro osmáky. Odpoledne jsme absolvovali vzdělávací interaktivní program v Archeologickém muzeu v přírodě – Villa Nova. Kromě poutavé přednášky jsme si mohli vyrobit od samého začátku nit (nalámat a vyčesat len), tkát, umlít si obilí a upéct placky, zastřílet si z luku nebo vykřesat jiskru. Po interaktivním programu jsme si prohlédli obydlí, která se od středověku stavěla.

V pátek při návratů domů jsme navštívili Vodní elektrárnu Hučák v Hradci Králové, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o obnovitelných zdrojích energie. Dále jsme si zde mohli vyzkoušet i interaktivní exponáty.

Již se těšíme na další školu v přírodě!

I. Blažíčková, D. Michálek a Š. Zelenková

44
Život v Anglii - prezentace žáků

Život v Anglii - prezentace žáků

28.05.2024

Zpracováváme materiály nasbírané v Anglii na letošním jazykovém zájezdě. Vznikají moc hezké miniprezentace představující život v Anglii. Rozklikněte si tuto podařenou prezentaci Londýna. 

Barča Zahálková, Terka Králová 8.B

https://www.youtube.com/watch?v=LV1hCLOGeKg

 

12
Škola v přírodě Tanvald 1. A, 2. A, 2. C, 3. A

Škola v přírodě Tanvald 1. A, 2. A, 2. C, 3. A

27.05.2024

Dva autobusy plné natěšených dětí z 1 .A, 2. A, 2. C a 3. A vyrazily v pondělí 13. 5. směr Tanvald. Po ubytování v krásném hotelu jsme vyrazili na průzkum okolí, na vyhlídku Terezínku, kam nás dovedla Naučná stezka loupežníka Šoufa. Právě postava loupežníka Šoufa zarámovala program celého týdne. V úterý děti zvládly náročný celodenní výlet. Odměnou za cestu přes vrchol Tanvaldský Špičák byla exkurze v továrně na dřevěné hračky Detoa a tvoření v místních dílničkách, na zpáteční cestě potom výhled z rozhledny nebo procházka malebným údolím řeky Kamenice. Ve středu si děti, některé úplně poprvé, zahrály minigolf a odpoledne soutěžily v různorodých disciplínách, za jejichž plnění byly odměněny pamětní medailí. Čtvrtek byl ve znamení stavění domečků v lese, stopování lesní zvěře a toužebně očekáváného karnevalu. Počasí nám přálo a všichni jsme se vrátili domů plní zážitků.

P. Janků, P. Kopečková, H. Kotasová, K. Vopařilová, Z. Balcarová, M. Růžičková, O. Šebánková, E. Tomášková 

13
Krajské finále McDonald cupu

Krajské finále McDonald cupu

25.05.2024

Krajské finále McDonald cupu se odehrálo na přírodní trávě hlavního stadionu v Neratovicích. Zúčastnilo se ho 6 vítězů okresních kol ze severní části Středočeského kraje. Hrálo se v jedné skupině, každé mužstvo odehrálo celkem 5 zápasů. O osudu našeho mužstva rozhodly hned první dva zápasy, kde jsme se utkali nakonec s prvním a druhým mužstvem. V tento čas jsme měli ještě dostatek sil, takže jsme mladé Boleslavi a Kolínu vzdorovali až do konce. Bohužel jsme neproměnili obrovské šance, tudíž se radovali soupeři z Boleslavi a Kolína. Následující zápasy byla znát již velká únava našich hráčů a chybějící větší motivace k celkovému umístění. Remizovali jsme s Mnichovicemi, prohráli těsně s Kralupy a porazili jsme Čáslav. Odvezli jsme si tedy nakonec 5. místo.

Odměnou za účast ve finále byla pro děti přítomnost fotbalisty Marka Matějovského, který měl po skončení turnaje s dětmi malou autogramiádu.

O vzornou reprezentaci naší školy se zasloužili tito žáci: Tobiáš Tax, Jaromír Holan, Eliáš Fiala, Košnar Mikuláš, Daniel Straňák, Tobiáš Počarovský, Jan Hrádek, Jan Novák.

Celkové umístění: 1/ Kolín, 2/ Mladá Boleslav, 3/ Mnichovice, 4/ Kralupy, 5/ Nymburk, 6/ Čáslav

V. Caudr

8
Studio Předškolák

Studio Předškolák

23.05.2024

Vážení rodiče!

Ve středu 29. května nás čeká poslední schůzka STUDIA PŘEDŠKOLÁK. V tento den dejte dětem sportovní oblečení a obuv. Sejdeme se v učebně číslo 9 a odebereme se na školní hřiště, kde proběhne soutěž v netradičním víceboji. Po půl třetí bude na hřišti slavnostní vyhlášení, kterého se můžete zúčastnit.

Pokud bude nepříznivé počasí, akce proběhne v tělocvičně! Těšíme se na Vaše děti i na Vás!


10
Škola v přírodě – Pohlednička – 6.B

Škola v přírodě – Pohlednička – 6.B

23.05.2024

Naše třída 6.B se 13.5. vypravila na ŠVP do Horních Štěpanic. Už samotná cesta začla velmi dobrodružně, když jsme se stavili v Lomnici nad Popelkou, abychom omrkli tamní skokanské můstky. Je to opravdu výška! Ubytováni jsme byli v penzionu Pohlednička, kde nám paní kuchařka připravovala samé dobroty, třeba i krupicovou kaši.

Protože nám počasí celý týden opravdu přálo, trávili jsme společně téměř všechen čas venku na čerstvém horském vzduchu. Na hřišti s úžasným výhledem na Kotel jsme si užili vybíjenou či Brännball, utkali jsme se také v přehazované. Podnikli jsme pěší výlet na rozhlednu Žalý, z které se nám otevřel překrásný výhled např. na Trosky, Sněžku či Černou horu. Cestou někteří z nás poprvé v životě spatřili zmiji ve volné přírodě. V kouzelné hospůdce vedle rozhledny jsme se občerstvili a cestou zpět jsme se stavili ve 3D bludišti, kde jsme se pořádně vyřádili. Podnikli jsme také dobrodružnou cestu na zříceninu hradu Horní Štěpanice. Skvěle jsme si užili také chvíle strávené na Pohledničce, ať už jsme zdobili naše ruce a nohy hennou nebo jsme hráli míčové či společenské hry. Také za námi přijel pán z horské služby, aby nám povyprávěl nejen o své práci, ale také o důležitosti kamarádké pomoci při pohybu v horských oblastech. Dovolil nám, abychom si vyzkoušeli nosítka a nafukovací ortézy, které na ukázku přivezl s sebou.

Chybět samozřejmě nemohla večerní bojovka v lese, opékání špekáčků a pořádná diskotéka.  Tak snad zase za rok ......... na Pohledničku. 

Š. Dýčková, D. Fundová, J. Hojsáková

17
Klimatická gramotnost

Klimatická gramotnost

20.05.2024

Naši páťáci absolvovali přednášku o Klimatické gramotnosti. Že člověk ovlivňuje nejen klima, ale vůbec veškerou přírodu okolo sebe, už snad dnes nikdo NEMŮŽE zpochybňovat. Proto jsme se zjednodušenu formou dozvěděli o cestách uhlíku, o problematice fosilních paliv či o vlivu zemědělství, průmyslu a dopravy na klima a jeho změny. Vše podložené grafy a výzkumem.
Aby vše bylo i dostatečně názorné a interaktivní, žáci si zjistili vlastní uhlíkovou stopu či určovali, jaké země využívají "čistou" a "špinavou" energii.

M. Velechovský, H. Šídová

8
Biodiverzita Labe

Biodiverzita Labe

20.05.2024

V pátém ročníku probíráme BIODIVERZITU a tak mě napadlo, že největší biodiverzita je teď na jaře ve vodě v Labi. Obrovský nárůst bezobratlých živočichů po zimě je do očí bijící. Tak jsme se vypravili odebrat vzorky vody z Labe pod školou. Pár kapek jsme šoupli pod mikroskop a měli jsme neuvěřitelné štěstí. Vířníci, nezmar a množství dalších mikro organizmů. Není zkrátka nad to, vidět vše na vlastní oči. 
Pokud by vás mikro "zvířátka" zaujala i naživo, ZDE najdete video.

M. Velechovský

10
Škola v přírodě Seletice – 2.B a 3.C

Škola v přírodě Seletice – 2.B a 3.C

17.05.2024

Cestou do Seletic jsme absolvovali výšlap na rozhlednu Romanku a procházku po Chotuci, kde jsme obdivovali nádherné právě kvetoucí vstavače.
Ostatní dny jsme plnili úkoly k získání odznaku „Malý záchranář“. Navštívili jsme místní hasiče a spolu se záchranářem jsme si vyzkoušeli masáž srdce, obvazovou techniku a přenos raněného.
Největším zážitkem byl výšlap do Mcel, který jsme zakončili úžasným piknikem v parku. Děti dostaly meloun a výbornou domácí limonádu. Připravili tam pro nás také prohlídku zámeckého parku a kvíz.
Ještě jsme stihli exkurzi na místní pilu, hry v lese, sportovní soutěže a oblíbenou fáborkovanou.

Během týdne jsme ochutnali biojogurty ze seletické farmy a lahůdkovou šunku.

Provázelo nás nádherné počasí, vlídný personál a přátelská atmosféra.

I.Řeháková, A. Kurková, J. Kraftová, Š. Zelenková

9
Účast na  MAtematické SOutěži

Účast na MAtematické SOutěži

17.05.2024

V úterý 14. května se zúčastnilo osm statečných žáků naší školy soutěže MaSo. Jedná se týmovou matematickou soutěž pro žáky šestých až devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, která se koná dvakrát ročně. Nejde tu ovšem jen o počítání příkladů. Za spočítané příklady získávají týmy tahy do strategické hry, která je pak hlavním zdrojem jejich bodů do celkového hodnocení. Kromě samostatné činnosti je tedy důležitá i koordinace a vzájemná spolupráce v rámci týmu. Hra se každý rok mění, proto jsou síly všech týmů vyrovnané a nikdo nemá výhodu účasti v minulých kolech.

Naše škola se této soutěže účastnila poprvé a to se dvěma týmy:

  1. tým: Uzenáři pana Tyrše ve složení Martin Kubík (7.r), Pavel Tax (7.r), Karolína Nosálová (9.r) a Felix Zabák (9.r)
  2. tým: Řezníci pana Tyrše ve složení Daniel Niels Heijne (8.r), Nikola Janoušová (8.r), Charles Kavan (8.r) a Hana Verzichová (8.r).

I přes vysokou konkurenci dalších 324 týmů a účasti týmů z matematicky zaměřených gymnázií se naši žáci nemusí za svůj výkon zdaleka stydět! Děkuji všem účastníkům a těším se na podzimní ročník. Bude to MaSo!

Jednotlivé výsledky najdete v odkazu níže.

https://maso.mff.cuni.cz/2024_jaro/

Mgr. Veronika Přib Bečanová


11
Škola v přírodě 7. A a 9. A

Škola v přírodě 7. A a 9. A

17.05.2024

Ve dnech 6. 5. – 10. 5. si užily třídy 7. A a 9. A školu v přírodě v Samopších na Sázavě. Letos pojaly třídy pobyt dobrodružně a do místa ubytování jely vlakem s krosnami na zádech. Odměnou pro všechny byl pěkný areál s několika hřišti, lukostřelbou, badmintonem a dalšími aktivitami. Během školy v přírodě se vydaly obě třídy na celodenní výlet na hrad Český Šternberk, který byl díky dešti a bahnitému terénu trochu adrenalinovým zážitkem, další turistickou zajímavostí byl Sázavský klášter, jehož prohlídku zakončila návštěva cukrárny a nákupy dobrot. Všichni si však nejvíce užívali míčové hry na beachvolejbalovém hřišti a na hřišti s umělou trávou. Obě třídy spolu vycházely velmi dobře a navzájem se účastnily i sportovních turnajů. Večerní program vyplnily hry na rozvoj spolupráce mezi dětmi, kvízy a další zábavné hry. Hezkou vzpomínkou bude i táborák s opékáním buřtů a vyprávěním vtipů. Díky skvělé kuchyni, krásnému ubytování se málokomu chtělo domů. Navíc pro deváťáky byl závěrečný večer dojemný, jelikož to byla pro ně poslední škola v přírodě. Deváťáci, budete nám chybět.

L. Pekárková, R. Jakešová

9
Pohár rozhlasu 2024

Pohár rozhlasu 2024

15.05.2024

6.-7. ročník

Jako každý rok se i letos naše škola zúčastnila atletického závodu Pohár rozhlasu. Výsledky dětí se vyhodnocují body a následně sčítají. Naše škola vyslala 12 žáků, kteří nás reprezentovali. Každý z nich závodil ve 2-3 disciplínách: sprint na 60 m, vytrvalostní běh, skok daleký, skok vysoký, hod kriketovým míčkem a štafeta 4x60 m. Osobní výsledky byly velice zdařilé, Karolína Zenklová ze 7. C se stala celkovou vítězkou v běhu na 60m a jako škola jsme získali 6. místo z 15 přihlášených dívčích týmů a 9. místo z 16 chlapeckých týmů.

Všem děkuji za nasazení a kolektivní podporu

T. Vicherová

Sport je skvělou průpravou do života.

Nemusíš být skvělý, abys začal, ale musíš začít, abys mohl být skvělý.

14
Krajské kolo Odznaku všestrannosti

Krajské kolo Odznaku všestrannosti

14.05.2024

3. 5. 2024 proběhlo v Čáslavi krajské kolo odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Naši školu reprezentovalo osmičlenné družstvo (Jiří Havlík, Václav Vlček, Milan Kropáček, Kryštof Heřmánek, Barbora Kopecká, Karolína Nosálová, Anna Zajíčková a Elen Fialová), za jednotlivce (Matyáš Jakeš). Naši žáci předvedli skvělé sportovní výkony v 5 disciplínách (60m, dálka, míček, shyby, 1000m nebo dribling). V konkurenci 12 týmů se družstvo umístilo na pěkném 9. místě. Nejlepších individuálních výsledků dosáhli Václav Vlček a Matyáš Jakeš, kteří se umístili na 4. místě. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Romana Jakešová

10
Dopravní soutěž mladých cyklistů –  stříbro pro „Tyršovku“

Dopravní soutěž mladých cyklistů – stříbro pro „Tyršovku“

14.05.2024

Ve úterý 7. 5. 2024 se vybraní žáci zúčastnili Dopravní soutěže mladých cyklistů, která se konala na dětském dopravním hřišti v Nymburce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – 1. a 2. stupeň ZŠ. Čtyřčlenná družstva měřila své „síly“ v těchto disciplínách – test z pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízda po dětském dopravním hřišti ztížená nutnými zastávkami na očíslovaných stanovištích, jízda zručnosti na jízdním kole a zásady poskytování první pomoci. Všechny děti byly moc šikovné a snažily se. Žáci mladší kategorie se umístili na 6. místě a žáci ze starší kategorie získali skvělé 2. místo. V jednotlivcích se mezi dívkami umístila na výborném 2. místě Alžběta Šitavancová ze 6. B.

J. Jeřábek

 

14
McDonald´s Cup - okresní kolo

McDonald´s Cup - okresní kolo

13.05.2024

V úterý 7. května jsme se zúčastnili finále okresních kol fotbalového turnaje McDonald´s Cup na Bohemce v Poděbradech. Za školu hrály dva týmy: mladší žáci (1.- 3. ročníky) a starší žáci (4. - 5. ročník). I když nám trochu pršelo, na nadšení ze hry nám to neubralo. Tým mladších žáků získal bronz, což mu ale postup do krajského kola nezajistilo. Starší výběr naší školy  vybojoval zlato, což mu zajistilo krajské kolo, které se bude konat 16. května v Neratovicích. Nejlepším hráčem v kategorii starších dětí byl zvolen útočník Honza Hrádek z 5.B.

Držte nám palce do krajského kola!

Jaromír Holaj 5. B, Mykola Klochan 9. B

15
CWAK výstava fotografií

CWAK výstava fotografií

12.05.2024

Fotografický kroužek CWAK má za sebou vrchol své sezóny a tou je výstava fotografií mladých umělců. Jedná se o celkově čtvrtou výstavu a třetím rokem nás opět hostí prostor nymburské Zmrzlinárny. Pokud vyrazíte na zmrzlinu, či kafe (paní učitelky), máte šanci se pokochat fotkami vašich spolužáků, žáků, dětí či kamarádů. Budeme rádi za zpětnou vazbu v podobě textu do "památníčku". Pořád se totiž máme co učit a na čem pracovat. 

Díky všem, kteří dorazili na vernisáž a veřejné představení fotek i fotografů. Neoficiálním kmotrem se stal slavný Petr Jan Juračka, ačkoliv naše video nikdy nespatří světlo světa.

M. Velechovský

10
Den Země – Exkurze do Staré čističky odpadních vod v Bubenči

Den Země – Exkurze do Staré čističky odpadních vod v Bubenči

06.05.2024

Žáci 6. A a 8. B se vydali ke Dni Země na prozkoumání Staré čističky odpadních vod v Praze Bubenči. Prozkoumávali jsme také stoky starého kanalizačního systému.

Již od mateřské školy se děti učí základní informace o vodě a její nesmírné důležitost pro život. Člověk bere životadárnou a čistou vodu jako samozřejmost, mnohdy jí však i plýtvá. Co však se děje s vodou, kterou člověk využije a která naprší z nebes?  Proč je nutné se i dále o použitou vodu starat a čistit ji? To vše jsme se dozvěděli na této poutavé exkurzi.

I. Blažíčková, D. Michálek a Š. Zelenková

19
Vodní dům Hulice

Vodní dům Hulice

03.05.2024

Žáci 1. C a 4. B se vydali do vodního domu v Hulicích, kde měli velice pěkný program. První třída měla program „Vodník Švihák a jeho breberky“. Děti se vydaly na dobrodružnou výpravu, kde nahlédly pod vodní hladinu a dozvěděly se, koho mohou potkat u vody nebo ve vodě. Na závěr žáci lovili síťkami rozmanité vodní organismy (pulce, chrostíky, larvy, aj.), které následně prozkoumávali lupami a zkusili určit jejich jména. Čtvrtá třída měla program „Trampoty bolena Bolka“, který je provedl různými rozmanitými vodními biotopy včetně jejich živočichů. Žáci měli možnost zaposlouchat se do zvuků přírody a propletli se pavučinou potravních vztahů. Na vlastní „smysly“ zažili komentované krmení raků. Všichni žáci si také užili vnitřní expozici, kde se nacházel vodní mikrosvět, akvária s vodními živočichy, mokřadní život, nekonečná cesta vody a výlet do historie.

Mgr. Miloslava Soukupová a Kristýna Krátká

9
Den Země 4.A a 5.A

Den Země 4.A a 5.A

01.05.2024

Tradiční projekt ke Dni Země využili čtvrťáci a páťáci k návštěvě místní farmy v Kamenném Zboží s výrobou mléka a sýrů. A před pěší cestou ještě absolvovali návštěvu Mobilního planetária přímo ve školní budově.


M. Velechovský

10Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy


Pravidla přístupnosti Zpracování osobních údajů GDPR